In Casuta Cu Povesti!
BINE AI VENIT!
CASUTA CU POVESTI TE INVITA SA I TE ALATURI!
In Casuta Cu Povesti!
BINE AI VENIT!
CASUTA CU POVESTI TE INVITA SA I TE ALATURI!
In Casuta Cu Povesti!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In Casuta Cu Povesti!

Veselie,Copilarie,Magie,Prietenie-Totul in casuta cu povesti!
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Ceas!
Ultimele subiecte
» RedzMax RPG - Let the gammeddon begin!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Aug 10, 2014 6:53 pm Scris de NewLighT

» RedzMax RPG - Let the gammeddon begin!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Aug 10, 2014 6:53 pm Scris de NewLighT

» RPG REDZMAAX COM
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Aug 10, 2014 6:52 pm Scris de NewLighT

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Aug 03, 2014 8:02 pm Scris de NewLighT

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Aug 03, 2014 8:00 pm Scris de NewLighT

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeMier Apr 02, 2014 5:13 am Scris de BogdanRZM

» RedzMax Community - RPG.RedzMax.COM
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Mar 24, 2014 8:40 pm Scris de RobeerT

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Mar 23, 2014 5:10 pm Scris de shadowRZM

» RedzMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 5:26 pm Scris de Hooden

» FORUMUL SE VA INCHIDE
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeSam Mar 22, 2014 4:39 pm Scris de Seeker1

» Sarbatori feticite
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeVin Mar 21, 2014 6:55 pm Scris de mrchiina

» REDZMAX->BEST SERVER SAMP
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Mar 17, 2014 1:36 am Scris de Seeker1

» Cauti un server de samp?
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Mar 17, 2014 1:34 am Scris de Seeker1

» RPG.REDZMAx.COM
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Mar 17, 2014 1:23 am Scris de RaZvYRZM

» RedzMax RPG - Let the gammeddon begin!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Mar 17, 2014 12:59 am Scris de LIONRZM

» RedzMax RPG - Let the gammeddon begin!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Mar 17, 2014 12:56 am Scris de LIONRZM

» RedzMax - Let the gameddon begin!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 10:46 pm Scris de LIONRZM

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Mar 16, 2014 3:07 pm Scris de shadowRZM

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 11:00 pm Scris de shadowRZM

» REDZMAX - LET THE GAMEDDON BEGIN!
1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeDum Mar 02, 2014 2:01 pm Scris de shadowRZM

Parteneri!!
Powered by BannerFans.com Retete culinare Lili-Gospodini Photobucket Powered by BannerFans.com Powered by BannerFans.com Powered by BannerFans.com
Horoscop!
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 19, Sam Dec 31, 2022 12:25 am
In casuta cu povesti Top66 Statistici

 

 1 Noiembrie-Ziua mortilor

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin lacramada
ADMINISTRATOR!
ADMINISTRATOR!
Admin lacramada


Mesaje : 1186
Data de inscriere : 17/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Hunedoara

1 Noiembrie-Ziua mortilor Empty
MesajSubiect: 1 Noiembrie-Ziua mortilor   1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeLun Noi 01, 2010 10:42 pm

Ziua Mortilor,Luminatia,Luminatiile se sarbatoreste in 1 noiembrie,mai ales in Transilvania,Banat,Maramures.

Se stie ca in Maramures cultul mortilor e foarte important. An de an, in prima zi de Brumar, localnicii aprind lumanari in cimitire si dau de pomana saracilor, conform credintei solide pe care o au cum ca in noaptea Luminatiei sufletele celor plecati se intorc in mijlocul celor dragi.1 noiembrie e ziua cand o mare parte a romanilor, indiferent de religie sau natie, mergem la cimitir sa puna flori si lumanari pe mormintele celor disparuti.Valoarea unui om consta nu doar in importanta pe care o da vietii, ci si a respectului fata de memoria celor care nu mai sunt.

Toti curata mormintele inainte de 1 noiembrie:se smulg buruienile,se matura, se spala crucea, gunoaiele stranse se arunca in locuri special amenajate.Pe mormintele curatate se pun lumanari si flori,fiecare se roaga pentru sufletele celor plecati.

In seara de 1 noiembrie ,cimitirele sunt luminate, iluminate.Si acum cateva randuri despre acest obicei.Sarbatoarea si ceremonia sunt de origine catolica.Sarbatoarea catolica “Ziua Tuturor Sfintilor” s-a transformat, in Transilvania, in “Ziua Mortilor”, fiind numita in unele zone si “Luminatia”.

In timp, acest obicei al cinstirii celor trecuti in nefiinta a fost adoptat si de ortodocsi, de luterani, calvini si unitarieni, fiind acum o sarbatoare care aduna in jurul mormintelor zeci de mii de credinciosi. In traditia Bisericii Romano si Greco-Catolice, o parte din sufletele celor morti care nu au fost nici sfinti si nici damnati ajung in Purgatoriu, unde se curata de pacate pentru a putea intra in Rai. Desi Biserica Ortodoxa nu recunoaste existenta Purgatoriului, cei mai multi dintre enoriasii sai din Transilvania, care provin din randul fostilor credinciosi greco-catolici, au pastrat sarbatoarea.

Chiar daca este o sarbatoare catolica, “Ziua mortilor” este celebrata si de preotii ortodocsi care, la cererea familiilor, vin la cimitir pentru a oficia slujbe de pomenire pentru sufletul mortilor.In aceasta zi numarul celor care cersesc e foarte mare si asta n-ar fi nimic daca printre ei nu ar fi plin de cersetoare cu copii mici de o anumita etnie.Oamenii intotdeauna dau de pomana de Ziua Mortilor,mai ales celor care au nevoie.Nu-mi place ca de cativa ani buni a aparut obiceiul ca la morminte sa se aduca multa bautura si sunt destui care trec de la un mormant la altul si unde gasesc de baut se opresc si beau in nestire.Dar sa nu nu vorbesc despre aspectele negative ale zilei.Oricum e o zi deosebita, iar imaginea cimitirului iluminat te face sa te gandesti ca moartea nu inseamna altceva decat o calatorie undeva departe.

Acest articol este luat de aici http://g1b2i3.wordpress.com/2008/10/31/1-noiembrieziua-mortilor/
Sus In jos
https://casuta-cu-povesti.forumgratuit.ro
Clarisa
mami Moderatoare!
mami Moderatoare!
Clarisa


Mesaje : 389
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

1 Noiembrie-Ziua mortilor Empty
MesajSubiect: Re: 1 Noiembrie-Ziua mortilor   1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 3:06 pm

La noi Sambata mortilor, mosii de iarna sunt pe 06.11.2010.... Asa cum a zis si Lacramioara este o zi deosebita prin care ne amintim de cei dragi care nu mai sunt printre noi....La fel ca multe persoane si eu am sa celebrez memoria cel ce nu mai sunt printre noi...Am sa fac Coliva cu care va merge o vecina la biserica, si am sa fac cateva pachetele...daca ma ajuta bunul Dumnezeu sa iau si doua vase, m-asi simti linistita...Duminica am fost si am facut curatenie la morminte.
Sus In jos
Admin lacramada
ADMINISTRATOR!
ADMINISTRATOR!
Admin lacramada


Mesaje : 1186
Data de inscriere : 17/08/2010
Varsta : 44
Localizare : Hunedoara

1 Noiembrie-Ziua mortilor Empty
MesajSubiect: Re: 1 Noiembrie-Ziua mortilor   1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 3:17 pm

eu o am pe bunica mea care nu mai este printre noi si tot timpul cand merg la cimitir imi dau lacrimile,a decedat acum 19 ani la varsta de 56 de ani,eram un copil pe atunci si ca orice nepot eram foarte alintat foarte mult de bunici si regret foarte mult ca nu o mai am langa mine,si acum plang ca mi-am adus aminte de ea crying-2.gif crying-2.gif
Sus In jos
https://casuta-cu-povesti.forumgratuit.ro
Clarisa
mami Moderatoare!
mami Moderatoare!
Clarisa


Mesaje : 389
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

1 Noiembrie-Ziua mortilor Empty
MesajSubiect: Re: 1 Noiembrie-Ziua mortilor   1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 3:48 pm

Stiu ca este foarte trist sa nu mai ai pe cei dragi langa tine...si eu am fost alintata de "maia"asa ii spuneam bunici mele, (bunica din partea tatalui) de care mereu am sa vb cu un respect profund, pentru ceea ce ma invatat chiar daca am pierdut-o la varsta de 10 ani, iar pe tata l-am pierdut cand aveam 9 ani...
1 Noiembrie-Ziua mortilor 480479
Sus In jos
Continut sponsorizat





1 Noiembrie-Ziua mortilor Empty
MesajSubiect: Re: 1 Noiembrie-Ziua mortilor   1 Noiembrie-Ziua mortilor Icon_minitime

Sus In jos
 
1 Noiembrie-Ziua mortilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» SARBATORITII LUNII NOIEMBRIE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
In Casuta Cu Povesti! :: RELIGIE!-
Mergi direct la: